Kajko i Kokosz

1 września 2019

Kultowa seria komiksów, którą powinna znać każda osoba.

Kajko i Kokosz to seria komiksów autorstwa Janusza Christy, szanowanego i powszechnie znanego polskiego autora komiksów, rysownika oraz scenarzysty. Seria ta jest uznawana za klasykę polskich komiksów, mało kto o niej nie słyszał. Pierwszy fragment „Kajko i Kokosza” ukazał się już w 1972 roku w dzienniku „Wieczór Wybrzeża”, obejmującym swoim zasięgiem dawne województwo gdańskie. Fragment ten zawierał część historii pt. „Złote prosię”, która później została wydana pod zmienionym tytułem „Złoty puchar”. Kolejne tomy zostały wydane w podobny sposób. W późniejszym czasie Janusz Christa przeszedł do „Świata Młodych”, czyli polskiego czasopisma dla młodzieży wydawanego w Warszawie. Jedna historia Kajka i Kokosza ukazała się w magazynie „Relax”, a dwie kolejne zostały od razu wydrukowane w formie albumowej, co było nie lada wyczynem. Następne albumy wydawano aż do roku 1990. Dlaczego do tego roku? Otóż, niedługo później Janusz Christa zaprzestał swojej działalności ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Ludzie jednak nie zapomnieli o „Kajko i Kokoszu” i w 2007 roku wydawnictwo Egmont Polska, za zgodą Janusza Christy rozpoczęło reedycję owej serii.  Od 2016 roku możemy oglądać oficjalną kontynuację serii-  „Kajko i Kokosz- Nowe Przygody”, niestety stworzoną przez innych autorów. Zaliczamy do niej komisy takie jak:

O czym opowiada „Kajko i Kokosz”?

Bohaterami serii komiksów są tytułowi Kajko i Kokosz, czyli dwójka średniowiecznych słowiańskich wojów mieszkających w grodzie kasztelana Mirmiła. Bronią oni Mirmiłowa przed Zbójcerzami pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala , którzy są ich głównymi wrogami. Kajko i Kokosz to najlepsi przyjaciele. Pierwszy z nich to wręcz uosobienie cech, pozytywnych, choć nie zawsze udaje mu się postępować słusznie. To on zazwyczaj stara się naprawić sytuację. W pierwszych historiach nosił on przy sobie miecz, lecz umie też bardzo celnie strzelać z łuku oraz zręcznie posługuje się mieczem. Kokosz natomiast jest łysy oraz dość otyły. Uwielbia jeść, jest tchórzliwy i przesądny. Ze względu na to, że bardzo lubi jeść, szybko się denerwuje gdy ktoś przeszkadza mu w posiłku i często grozi, że dojdzie do rękoczynów, jeśli nie będzie mógł zjeść w spokoju. Kokosz jest znany z tego, że często je oraz pije eliksiry i napoje, których nie wolno kosztować, co zazwyczaj ponosi za sobą konsekwencje np. w postaci zmiany jego zachowania.

Dlaczego „Kajko i Kokosz” cieszy się tak dużym zainteresowaniem?

O serii komiksów Janusza Christy możemy śmiało powiedzieć, że jest ponadczasowa. Znalazła ona sporą grupę fanów wśród zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców. Przyciąga ona przede wszystkim niezwykle barwnymi, interesującymi oraz śmiesznymi głównymi bohaterami. Mają oni różne przygody, tak naprawdę każda z nich jest inna i dlatego „Kajko i Kokosz” nie nudzi nas tak szybko, wręcz przeciwnie, po przeczytaniu jednej historii mamy ochotę dowiedzieć się o dalszych losach bohaterów i poznać ich jeszcze bliżej.

Tagi
Kategoria komiksy #Książki